1637159868779 012Dalyvaudami projekte, du trečiokai (Gabija Beržvinskaitė ir Dominykas Petrauskas) ir du septintokai (Gabrielė Petrauskaitė ir Titas Rimkus) bei jų vadovės Alma Petraitienė ir Virginija Kasparaitienė, lankėsi pirmoje (ir kol kas vienintelėje) demokratinėje privačioje mokykloje Vilniuje, kuri duris atvėrė 2015 m. iš didelio noro užtikrinti vaikų teisę į minties ir saviraiškos laisvę, sukurti vaikams tinkamą aplinką, prasmingas ir jų poreikius atliepiančias patirtis bei visapusiškas sąlygas ugdymuisi.

Demokratinė mokykla startavo nuo priešmokyklinės ir pradinių klasių ir iki šiol auga drauge su vaikais: mokiniai čia mokysis iki 8 klasės, tačiau svarstoma ugdymą tęsti ir iki 12 klasės. Tam, kad čia besimokantys vaikai gautų jiems reikalingo individualaus dėmesio, kad kiekvienas būtų matomas ir girdimas, kaip ir daugelis pasaulio demokratinių mokyklų, Demokratinė mokykla yra nedidelė bendruomenė – šiuo metu čia tiek „gyvai“, tiek nuotoliniu būdu (e–mokykloje) iš viso mokosi apie 100 vaikų.

Nuo pat įsisteigimo mokykla priklauso EUDEC (European Democratic Education Community) tinklui, vienijančiam daugiau kaip šimtą visoje Europoje įsikūrusių demokratinių mokyklų. Tačiau demokratinio ugdymo filosofija plinta ir už jų ribų: vis daugiau viso pasaulio mokyklų, įskaitant ir Lietuvos, renkasi diegti skirtingus demokratinio ugdymo elementus, o demokratinio ugdymo principai diegiami ne tik pavienėse mokyklose, bet ir valstybiniu mastu.

Demokratinius pagrindus bandome diegti ir mes , Gelgaudiškio pagrindinės mokyklos trečiokai bei aštuntokai. Vaikai nustebo pamatę nedidelę mokyklą miške, Vilniaus pakraštyje. Tikėjosi pamatyti didžiulį pastatą. Žavėjomės klasėje ir lauke esančiomis priemonėmis, kūrybiška aplinka. Koridoriuje buvo muzikiniai instrumentai, kalniukai bėgiojimui, nusiraminimo ratas, dėžė vaikų problemoms spręsti, bibliotekėlė. Visos kūno kultūros pamokos vedamos lauke. Ilgoji pertrauka trunka valandą laiko, kurios metu visi mokiniai būtinai praleidžia lauke.

Stebėjome mokyklos susirinkimą, kuriame mokytojai ir mokiniai sprendė savo mokyklos problemas. Čia visi gali pasisakyti ir turėti savo nuomonę. Tokiu būdu mokiniai turi tokią aplinką, kokios jie nori.

Pasisvečiavę ir pamatę visai kitokią mokyklą, pasisėmę idėjų ir minčių, grįžome namo, kur bandysime kai kurias idėjas pritaikyti savo mokykliniame gyvenime.

Mokytoja Virginija Kasparaitienė

Informacija

Teisinė forma:
savivaldybės biudžetinė įstaiga

Buveinės adresas:
Mokyklos g. 1, Gelgaudiškis, LT-71427, Šakių raj.

Juridinio asmens kodas:
190820419

Telefonas:
(8-345) 41 529

Elektroninis paštas:
mokykla.gelgaudiskis@gmail.com 

Pamokų laikas

  1. 800 - 845

  2. 855 - 940

  3. 950 - 1035

  4. 1055 - 1140

  5. 1200 - 1245

  6. 1255 - 1340

  7. 1350 - 1435

  8. 1445 - 1530

Projektai

Vakcinavimas

5

Ką apie tai sako:

Alvydas Unikauskas: PDF

Irena Pivoriūnienė: PDF

Benediktas Jonuška: Video

Edgaras Kulikauskas: Video

Arvydas Ambrozaitis: Video

Martynas Gedminas: Video

Andrius Macas: Video

Ramunė Kalėdienė: Video

Dabar lankosi

Dabar svetainėje 30 svečiai ir narių nėra